Jedną z dostępnych dla gracza profesji jest Hodowanie zwierząt (Animal husbandry), zalicza się ona do kategorii przetwarzania.
Za jej pomocą możemy hodować :
- zwierzaki bojowe – mali pomagający nam towarzysze którzy nie zwiększają naszej mocy a biorą jej część by pełnić swoją rolę.
- wierzchowce – lądowe oraz szybujące/skaczące, profesja ma też wpływać w jakiś sposób na pływające, oraz możemy zająć się jajami królewskich wierzchowców ale nie je rozmnażać.
- zwierzęta gospodarskie – krowy, kurczaki i inne tego rodzaju które będą przydatne do profesji gotowania.
- zwierzęta pociągowe – zwierzęta niosące duże ilości itemów lub ciągnące karawany.
Jak zacząć Hodować w Ashes of Creation
Na początek mamy dwie opcje, zająć się profesją Myślistwa (Hunting) i za jej pomocą oswoić to co akurat nam potrzeba lub kupić zwierzęta od kogoś kto się tym zajmie za nas.
Następnie możemy skorzystać z stajni które znajdują się w miastach bądź można je wybudować na działce, jednak jeśli ktoś chce zostać mistrzem w tym fachu dostęp do stajni na działce będzie wymagany, w miastach nie osiągniemy dobrych wyników, są one przeznaczone jedynie na niskie poziomy
Mechanika hodowli
Złapane zwierzę nie staje się od razu wierzchowcem czy zwierzakiem ale musi ono przejść przez system profesji by można było z niego korzystać. Jednak i tak osiągniemy znacznie lepsze wyniki dopiero na jego potomstwie od początku szkoląc je by jak najlepiej się spisywało. Okres wychowania będzie bardzo istotny, po urodzeniu się zwierzaka będzie miał on prawdopodobny zakres statystyk a o to na którym końcu się ostatecznie znajdą zależy od tego jak dobrze się nim zajmiemy i do czego będziemy go szkolić.
Genetyka zwierząt w AoC
W Ashes of Creation każde zwierzę będzie miało swoje unikalne statystyki oraz dominujące cechy genetyczne, które oczywiście będzie dziedziczyło po rodzicach więc wyhodowanie zwierzęcia które będzie mieć odpowiednie cechy prawdopodobnie zajmie nam sporo czasu tym bardziej że będzie to mieć elementy losowości a niektóre kombinacje w ogóle nie będą możliwe. Ponad to cechy zwierząt będą zależne również od klimatu więc przykładowo Tygrys posiadający najwięcej życia będzie występował tylko na biomach zimowych a ten który będzie najszybszy będzie możliwy do znalezienia jedynie na pustyni. Jednak chyba najciekawszą rzeczą w tej profesji jest to iż można stworzyć całkowicie nowy gatunek krzyżując te które występują naturalnie.

Jeden z wierzchowców które nie występują naturalnie,a którego można jedynie wyhodować.
Lista cech genetycznych
Cechy genetyczne , którymi można manipulować poprzez hodowlę:
- Wygląd.
- Skuteczność bojowa (dla wierzchowców i zwierząt bojowych ).
- Umiejętności.
- Wytrzymałość.
- Statystyki.
- Prędkość.
- Zdrowie.
- Zbroja.
- Energia.
- Płodność (dla zwierząt gospodarskich).
- Plon zbiorów (dla zwierząt gospodarskich dających zasoby).
- Wydajność rzeźna (dla zwierząt gospodarskich przeznaczonych do uboju).